Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate

Biljana Blog 2024-08-01

Sve o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce - koristi, postupak, cene i najčešća pitanja. Da li ova metoda može pomoći u lečenju šećerne bolesti i drugih oboljenja?

Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate

U poslednje vreme sve više se govori o matičnim ćelijama i njihovoj ulozi u savremenoj medicini. Mnogi budući roditelji razmišljaju o čuvanju ovih ćelija, posebno u slučajevima kada u porodici postoje određena oboljenja. Šta su zapravo matične ćelije i koje su njihove mogućnosti u lečenju?

Šta su matične ćelije?

Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite tipove ćelija. Tokom razvoja embriona, ove ćelije se diferenciraju u ćelije srčanog mišića, krvne ćelije, ćelije kože i druge. Kod odraslih osoba, matične ćelije se nalaze u različitim tkivima, a najveća koncentracija je u koštanoj srži i krvi.

Posebnu pažnju privlače matične ćelije iz pupčane vrpce novorođenčeta, jer su one izuzetno mlade i vitalne. Ove ćelije se mogu koristiti u lečenju brojnih bolesti, a postupak njihovog prikupljanja je potpuno bezbolan i bezopasan kako za majku tako i za dete.

Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?

Prema najnovijim istraživanjima, matične ćelije mogu pomoći u lečenju preko 75 teških i donedavno neizlečivih bolesti. Među najznačajnijim su:

  • Leukemija i druga maligna oboljenja
  • Poremećaji krvi
  • Urođeni poremećaji
  • Poremećaji imuniteta
  • Metabolički poremećaji (uključujući određene tipove šećerne bolesti)

Postupak prikupljanja matičnih ćelija

Proces uzimanja matičnih ćelija je izuzetno jednostavan i bezbedan:

  1. Neposredno nakon porođaja, nakon presecanja pupčane vrpce
  2. Krv se prikuplja iz dela pupčane vrpce koji je vezan za placentu
  3. Postupak traje samo nekoliko minuta
  4. Ne utiče na normalan tok porođaja
  5. Potpuno je bezbolno i za majku i za novorođenče

Nakon prikupljanja, krv se šalje u specijalizovanu laboratoriju gde se vrše analize na prisustvo infekcija, testira vitalnost ćelija, a zatim se one zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota.

Čuvanje matičnih ćelija - ključna pitanja

Koliko dugo se mogu čuvati matične ćelije?

Standardni ugovori za čuvanje matičnih ćelija obično traju 20 godina. Nakon isteka ovog perioda, roditelji (ili dete kada postane punoletno) može odlučiti da produži čuvanje uz dodatnu naknadu koja iznosi oko 40 evra godišnje.

Ko može koristiti sačuvane matične ćelije?

Matične ćelije novorođenčeta mogu koristiti čak četiri generacije u porodici, uključujući i samog davaoca, njegovu braću i sestre, roditelje, a u nekim slučajevima i druge srodnike.

Šta u slučaju blizanaca?

Kod blizanaca, roditelji mogu odlučiti da sačuvaju ćelije samo jednog deteta ili oba. Mnoge banke matičnih ćelija nude popust od 50% za čuvanje ćelija drugog deteta.

Cene i dostupnost u regionu

Cene čuvanja matičnih ćelija variraju u zavisnosti od zemlje i banke:

  • U Srbiji: Trenutno se organizuje transport u inostranstvo, cena oko 1800-2500 evra za 20 godina čuvanja
  • U Hrvatskoj: Postoje domaće banke, cena oko 2000 evra za 20 godina
  • U Švajcarskoj: Cena oko 2500 evra, čuvanje do 21. godine deteta

Očekuje se da će u skoroj budućnosti biti otvorena banka matičnih ćelija u Beogradu, što bi značajno olakšalo postupak za građane Srbije.

Da li je čuvanje matičnih ćelija za svakoga?

Doktori posebno preporučuju čuvanje matičnih ćelija u sledećim slučajevima:

  • Porodična istorija raka ili oboljenja krvi
  • Postojanje genetskih poremećaja u porodici
  • Roditelji različitih rasa ili etničkog porekla
  • Trudnoće nakon veštačke oplodnje

Ipak, konačna odluka uvek ostaje na budućim roditeljima, koji treba da razmotre sve činjenice i svoje individualne okolnosti pre donošenja odluke.

Zaključak

Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce predstavlja značajnu mogućnost savremene medicine. Iako postupak nije jeftin, mnogi roditelji smatraju da je to vredna investicija u zdravlje svoje dece i porodice. Sa razvojem medicine, mogućnosti primene ovih ćelija se stalno šire, nudeći nadu za lečenje mnogih teških bolesti.

Pre donošenja konačne odluke, savetuje se detaljna rasprava sa lekarima i proučavanje svih dostupnih opcija u zavisnosti od zemlje u kojoj planirate porođaj.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.